Sidebar Menu

Blog

Mastiha – wyjątkowe działanie na skórę

Potwierdzone medycznie lecznicze właściwości Mastiha nie dotyczą wyłącznie układu pokarmowego. Jak już wielokrotnie pisaliśmy w poprzednich artykułach, ten prozdrowotny składnik, dzięki regularnemu spożywaniu może bardzo dobrze wpłynąć na nasz cały organizm! Począwszy od regulacji systemu trawiennego, po ustabilizowanie układu odpornościowego, poprawę pracy jelit oraz żołądka, a także walkę z drobnoustrojami i wirusami! Warto wspomnieć jednak o innych pozytywnych działaniach Mastiha, a mianowicie o wyjątkowym działaniu na naszą skórę! Zapraszamy serdecznie do lektury!    

 

             

O leczniczym działaniu Mastiha na skórę pisali już naukowcy w XIX wieku w swoich pracach badawczych. Jak wynika z zapisów francuskiego medyka substancja ta uważana była za łagodzącą objawy chorób skórnych. W tym czasie nie wiedziano jeszcze jak ważna jest prawidłowa suplementacja oraz stosowanie specyfików zwiększających funkcjonowanie naszego układu immunologicznego. Wykazano jednak, że nawet kilkukrotne użycie żywicy Mastiha poprawia koloryt skóry i znacząco zmniejsza pojawianie się stanów zapalnych i problemów skórnych. Takie efekty sprawiły, że Mastiha była wykorzystywana między innymi w opatrunkach chirurgicznych, specjalnych klejach stosowanych na rany, czy popularnych w tym czasie opaskach medycznych. Farmakolodzy używali również wyciągu z Mastiha do stworzenia kremów, które używane były przeciw podrażnieniom, czy oparzeniom!    

Również najnowsze badania kliniczne przeprowadzone w specjalistycznych laboratoriach wykazały, że stosowanie Mastiha ma bardzo skuteczne działanie na naszą skórę. Naukowcy wykazują przede wszystkim działanie przeciwbakteryjne, przeciwutleniające, a także przeciwzapalne oraz ogólnoterapeutyczne! To właśnie dlatego Mastiha uważana jest za uniwersalne remedium, które wspiera niemalże każdy aspekt naszego ciała. Regularne stosowanie mastyksu przynosi efekty w postaci oczyszczenia skóry, likwidacji przebarwień, jak również zapobiegania szybkiemu starzeniu się skóry. Na uwagę zasługuje fakt, że znane i rozpoznawane marki kosmetyczne (np. popularna firma Channel) od lat stosują Mastihę w swoich preparatach. Z racji działania pobudzającego produkcję kolagenu w naszej skórze, jak również świetnych efektów nawilżających wiele firm na stałe wprowadziło łzy chios jako bazę do produkcji kosmetyków i preparatów odmładzających! Kosmetolodzy i dermatolodzy podkreślają, że wyciąg z Mastiha doskonale sprawdza się w przypadku cery problematycznej, to znaczy przetłuszczającej się, lub trądzikowej. Ta lecznicza substancja normalizuje wydzielanie sebum, przez co skóra lepiej oddycha i jest mniej podatna na zapalenia. Ma również działanie wybielające, dlatego rekomendowana jest do skóry z przebarwieniami!    

Popularność w dermatologii Mastiha zyskała zwłaszcza po przeprowadzonych w 2005 roku badaniach klinicznych. Jak wykazano, zawarte w tej leczniczej żywicy bioaktywne triterpeny mają bardzo dobry wpływ przeciwzapalny oraz antyoksydacyjny na naszą skórę. Stany zapalne pojawiające się na skórze mogą być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia, gdyż jak wiadomo skóra jest największym organem naszego ciała! Pojawiające się przebarwienia, odparzenia czy inne stany chorobowe powinny być natychmiast leczone i poddane odpowiedniej kuracji. Warto zatem zapoznać się z leczniczymi właściwościami Mastiha, która bez problemu poradzi sobie z większością przypadłości naszej skóry.

Poza leczniczymi właściwościami żywicy Mastiha wyróżnić można również działania kosmetyczne, które z pewnością przypadną do gustu wszystkim paniom dbającym o piękny wygląd skóry. Jak wykazują badania dermatologiczne, Mastiha posiada bardzo dobre właściwości przeciwzmarszczkowe! Wysoka zawartość antyoksydantów, świetne nawilżenie oraz działanie przeciwzapalne powodują, że skóra zostaje odmłodzona i znacznie nawilżona – dzięki temu odzyskuje sprężystość i młody, zdrowy wygląd!

Obecnie wiele kosmetyków dostępnych na rynku zostało wzbogacone olejem mastyksowym, dzięki czemu gwarantują głębokie oczyszczenie skóry i skuteczną ochronę przed jej starzeniem. Jak już wcześniej wspominaliśmy, Mastiha normalizuje wydzielanie sebum, a także niweluje takie problemy jak nadmierne przetłuszczanie się skóry.

Najważniejszą zaletą kosmetyczną jaką oferuje nam Mastiha jest jednak pobudzenie produkcji kolagenu w skórze! Kolegen, to część naszej tkanki łącznej, jest to swoistego rodzaju spoiwo, które łączy nasze komórki skóry. Nasz organizm samodzielnie produkuje kolagen, który poza swoją funkcją łączącą komórki sprawia także, że skóra jest napięta i gładka, a dodatkowo nasze stawy funkcjonują prawidłowo. Ponadto, odpowiedni poziom kolagenu zapewnia prawidłowe ukrwienie skóry i poprawia jej elastyczność i krążenie krwi. To z kolei wpływa na szybsze gojenie ran i lepszą kondycję skóry. Niestety, z upływem lat produkcja kolagenu w naszym ciele spowalnia. Osoby po trzydziestym roku życia mogą już cierpieć na niedobór kolagenu w skórze, a to powoduje, że skóra traci jędrność i naturalny, zdrowy koloryt. Regularne stosowanie Mastiha powoduje podtrzymanie produkcji kolagenu przez nasze komórki, co znacząco poprawia kondycję skóry. Badania wykazały, że regularne stosowanie Łez Chios wspomaga pracę naszego organizmu w zakresie produkcji kolagenu. Dzięki temu skóra odzyskuje młodzieńczy wygląd i sprężystość, a także poprawia się jej kolor, ze względu na wybielające działanie Mastiha.  

Przedstawione w niniejszym artykule (oraz tutaj) prozdrowotne właściwości Mastiha na skórę z pewnością pomogą nam zadbać o jej poprawny wygląd, a także poradzić sobie z ewentualnymi problemami. Podstawą jest regularność stosowania, a także odpowiedni tryb życia oraz właściwa dieta! Musimy być świadomi, że nie istnieją środki ani suplementy, które jednorazowo bez naszej ingerencji całkowicie poprawią nasze zdrowie lub wygląd. Z pewnością jednak warto szukać Mastihy w składzie kosmetyków, które kupujemy.