Sidebar Menu

Blog

Helicobacter pylori to bakteria, o której istnieniu dowiedzieliśmy się stosunkowo niedawno. Odkryta jeszcze w XIX wieku bakteria była początkowo ignorowana przez świat medycyny, jednak z biegiem czasu naukowcy udowadniali jej szkodliwe działanie.

Czym jest Helicobacter? Otóż, jest bakterią, która odpowiada za wiele chorób żołądka, a także górnej części układu pokarmowego. Bakteria ta występuje głównie na powierzchni śluzówki naszego żołądka oraz dwunastnicy. Nie tak często znajdziemy ją również w błonie śluzowej przełyku. Zatrważające mogą być szacunki, według których, zarażonych tą bakterią może być 40-50% populacji krajów rozwiniętych i nawet do 90% ludzi w krajach rozwijających się! Helicobacter jest o tyle specyficzną bakterią, gdyż w około 85% przypadków nie obserwuje się żadnych objawów klinicznych, poza przewlekłym stanem zapalnym. Jest to jednak niebezpieczny stan, którego przedłużające trwanie może być bardzo groźne dla naszego zdrowia, a zakażenie tą bakterią sprzyja rozwojowi takich chorób, jak wrzody żołądka czy zanikowe zapalenie żołądka!

Warto abyśmy zdawali sobie sprawę z negatywnych skutków jakie przynieść może bakteria Helicobacter. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia, gdyż istnieją sposoby na zwalczanie tej bakterii i niwelowanie negatywnych skutków jej działania! W niniejszym artykule omówimy tę kwestię.

Nim przejdziemy do sposób walki z Helicobacter warto abyśmy dowiedzieli się więcej na temat tej specyficznej bakterii.

Objawy towarzyszące zakażeniu Helicobacter

Badania wykazały, że bakteria Helicobacter może znajdować się w naszym organizmie przez dłuższy czas w pewnego rodzaju „stanie uśpienia”. Dopiero po dłuższym czasie możemy zauważyć negatywne skutki, które najczęściej objawiają się silnymi bólami brzucha, wzdęciami czy wrzodami. Lekarze podkreślają także, że Helicobakter to tak zwana bakteria patogenna – czyli taka, która wywołuje poważne stany zapalne w błonie śluzowej żołądka, dwunastnicy, czy przełyku. Przewlekły stan zapalny i wzmożona praca naszego układu odpornościowego jest bardzo niekorzystna dla naszego organizmu, zatem konieczna jest szybka diagnoza i podjęcie korków zaradczych!

Jak więc rozpoznać, że możemy być zakażeni bakterią Helicobacter? Lekarze stworzyli listę objawów, których występowanie i cykliczne powtarzanie się może świadczyć o obecności tej groźnej bakterii w naszym ciele. Najczęstszymi przypadkami są zatem:

 • Ból brzucha
 • Zgaga
 • Biegunka
 • Nudności
 • Częste wzdęcia
 • Spadek wagi
 • Częste, powtarzające się osłabienie organizmu.

Rzecz jasna, powyższe symptomy w różnym nasileniu mogą wskazywać na wiele innych schorzeń i niekoniecznie muszą okazać się bakterią Helicobacter. Jednakże, jeżeli zaobserwujemy u siebie, naszych dzieci lub bliskich właśnie takie symptomy, powinniśmy również rozważyć możliwość, że to właśnie zakażenie bakterią Helicobacter. Natomiast, jeżeli wspomniane dolegliwości mają charakter przewlekły, należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem i podjąć dodatkowe działania zaradcze, o których powiemy w dalszej części artykułu. We współczesnej medycynie dostępnych jest kilka skutecznych metod diagnostyki zakażenia bakterią Helicobacter. Najczęściej stosowaną metodą jest inwazyjna gastroskopia z wykonaniem biopsji. Podczas tego badania pobiera się wycinek śluzówki żołądka, po czym materiał ten trafia do laboratorium. W warunkach laboratoryjnych z łatwością wykryć można zwiększoną obecność DNA bakterii Helicobacter, co świadczy o zakażeniu naszego układu pokarmowego. Stosowane są również metody mniej inwazyjne, między innymi test oddechowy, badania krwi, moczu oraz kału. W aptekach znaleźć możemy także testy, których użycie pozwoli nam ocenić (ze sporym marginesem błędu) czy jesteśmy zarażeni bakterią Helicobacter.

II. W jaki sposób można się zarazić?

We wstępie powiedzieliśmy, że bakterią Helicobacter może być zarażonych nawet 90% ludzi. Skąd tak ogromna liczba?! Okazuje się, że w znacznej większości przypadków Helicobakter zarażamy się w dzieciństwie poprzez układ pokarmowy. Dodatkowo wyróżniono pewne czynniki, które zwiększają ryzyko zakażenia tą groźną bakterią. Do najważniejszych z nich należy brak higieny, zwłaszcza jeśli chodzi o dokładne mycie rąk po wyjściu z toalety, a także przed jedzeniem posiłków. Kolejnym poważnym czynnikiem zwiększającym ryzyko jest picie nieprzegotowanej wody, a także jedzenie nieumytych lub niedokładnie umytych owoców oraz warzyw. Mało tego, częste palenie tytoniu oraz spożywanie alkoholu również przyczyniają się do zwiększenia ryzyka na zachorowanie – warto mieć to na względzie! Duże znaczenie mają również nasze warunki mieszkalne i to czy zamieszkujemy z większą ilością osób w jednym domostwie. W jaki sposób można się zarazić bakterią Helicobacter? Najczęściej odbywa się to poprzez bezpośredni kontakt z przedmiotami, na których ona się znajduje, przykładowo poprzez picie z jednej butelki, czy korzystanie z tych samych naczyń. Jak zatem łatwo zauważyć, nietrudno o przenoszenie tej bakterii i zakażenie!

III. Sposoby leczenia osób z bakterią Helicobacter

Omówiliśmy już czym jest bakteria Helicobacter, jak można się nią zarazić oraz jak wygląda kwestia rozpoznania tego zakażenia. Pora teraz przystąpić do przedstawienia sposobów leczenia oraz metod, dzięki którym możemy wspomóc nasz organizm w walce z tą groźną bakterią!

Podstawowym celem leczenia jest usunięcie bakterii ze śluzówki żołądka. Proces ten nazywany jest przez lekarzy eradykacją. Leczenie co do zasady odbywa się pod ścisłą kontrolą lekarską i obejmuje czternastodniową kurację antybiotykową oraz lekami przeciwbakteryjnymi. Dodatkowo lekarze stosują tak zwany inhibitor pompy protonowej, który służy do zmniejszenia wydzielania soków żołądkowych. Wielokrotnie słyszymy o tak zwanej terapii potrójnej w zwalczaniu bakterii Helicobacter. To właśnie łączne stosowanie antybiotyków, leków przeciwbakteryjnych oraz IPP (inhibitora pompy protonowej) razem, w jednej kuracji.

Dodatkowo w trakcie leczenia lekarze zalecają stosowanie probiotyków oraz synbiotyków, które pomagają złagodzić działanie antybiotyków i przyśpieszają odbudowę prawidłowej flory bakteryjnej żołądka.

Warto zdawać sobie sprawę również, że nie tylko antybiotyki oraz leki przeciwbakteryjne mogą zwalczyć bakterię Helicobacter. W produktach, które z powodzeniem znaleźć możemy na sklepowych półkach znajdziemy związki, których działanie ma potwierdzone właściwości w walce z tą bakterią! Przeprowadzono liczne badania laboratoryjne, które wykazały, że obecne w niektórych produktach polifenole, izotiocyjaniany, a także olejki eteryczne mają wyjątkowo korzystny wpływ na nasz żołądek, a także pomagają z usunięciu Helicobacter z naszego ciała. Niektóre z produktów mogą między innymi hamować aktywność enzymu, który pomaga bakterii przetrwać w naszym żołądku. Zdecydowanie warto w naszej codziennej diecie uwzględnić produkty, które zawierają wspomniane powyżej substancje!

Zatem jakie to produkty?

 • Warzywa, takie jak kiszona kapusta, brokuły, rzepa czy kalafior. Produkty te zawierają w swoim składzie prawdziwe bogactwo izotiocyjaniany, która posiada potwierdzone właściwości przeciwnowotworowe. Mało tego, regularne spożywanie tych produktów okazuje się być bardzo skuteczne jeśli chodzi o poprawę metabolizmu. Bakteriobójcze działanie tych warzyw ma również znaczący wpływ na walkę z bakterią Helicobacter. Z pewnością wprowadzenie do diety tych produktów pomoże nam osłabić kolonizację tej bakterii, a dodatkowo wspomóc cały nasz układ pokarmowy i trawienny.
 • Owoce, takie jak jagody, truskawki, borówki, żurawina i maliny. Wymienione owoce zawierają dużo zbawiennych polifenoli, których działanie bakteriobójcze zostało potwierdzone przez medycynę. Regularne spożywanie tych owoców pozwoli nam zwiększyć barierę ochronną naszego organizmu i zahamować skalę zarażenia Helicobacter w żołądku. Przeprowadzone badania wykazały między innymi bardzo dobrą reakcję flory bakteryjnej żołądka na częste spożywanie soków z żurawiny oraz malin. Koniecznie wprowadźmy te produkty do naszej diety!
 • Jogurty i kefiry – posiadają one spore właściwości antybakteryjne, a dodatkowo bogate są w priobiotyki, które korzystnie działają na nasz żołądek i zmniejszają negatywny wpływ Halicobacter na jego ścianki.
 • Przyprawy bardzo dobrze wpływają na nasz układ pokarmowy. Goździki, pieprz i kminek są znane są ze swoich właściwości wspomagających przemianę materii w naszym organizmie. Imbir, kolendra lub olejek waleriany wykazują natomiast mocne działanie przeciwutleniające, dzięki czemu bardzo dobrze wpływają na nasz żołądek i wspomagają walkę z bakterią Helicobacter. Nie żałujmy zatem przypraw w naszej diecie, doprawiajmy nasze potrawy do smaku i stosujmy wspomniane wyżej produkty!
 • Badania wykazały, że bardzo dobre właściwości w zwalczaniu bakterii Helicobacter ma także miód. Regularne spożywanie miodu ma duże działanie bakteriostatyczne i hamuje aktywność tych bakterii! Przynajmniej raz w tygodniu sięgnijmy po miód i dodajmy go do ciepłej herbaty lub płatków owsianych!
 • Bardzo dobre działanie w zwalczaniu obecności bakterii Helicobacter w naszym ciele ma także regularne picie zielonej herbaty. Zielona herbata zawiera związek jakim jest katechina. Wykazuje ona silne działanie bakteriobójcze, a także antyoksydacyjne. Zielona herbata działa także łagodząco na nasz żołądek, ma także wiele innych prozdrowotnych efektów na nasze ciało, zatem zdecydowanie powinniśmy często sięgać po ten pyszny napój!

Liczne badania wskazują na naturalną substancję która z powodzeniem może zastąpić konwencjonalne, farmakologiczne leczenie, niosące za sobą mnóstwo skutków ubocznych w postaci wyjałowienia flory bakteryjnej, zwiększonego ryzyka zarażenia grzybicą. Produktem tym jest Mastiha, czyli aromatyczna żywica naturalna, która stosowana jest w medycynie, farmacji, a także w przemyśle. Mastiha jest pozyskiwana z balsamu, który wycieka z drzewa pistacji kleistej (Pistacia lentiscus). Drzewo to porasta obszary śródziemnomorskie i już od czasów starożytności znane były jej prozdrowotne właściwości! Jaki wpływ na nasze ciało ma Mastiha? Okazuje się, że środek ten ma świetne właściwości łagodzące nasze zaburzenia żołądkowe i jelitowe. Mało tego, badania wykazują, że Mastiha ma także wyjątkowe działania hemostatyczne. Udowodniono, że regularne stosowanie Mastiha pozwala pozbyć się problemów z wrzodami dwunastnicy. Dodatkowo, Mastiha stosowana jest także w przypadku dolegliwości układu pokarmowego począwszy od zwykłych zaparć, po wrzody żołądka czy zapalenia okrężnicy. Dzięki bardzo silnemu działaniu przeciwbakteryjnemu z łatwością radzi sobie z Helicobacter Pylori. Kuracja Mastihą trwa od 4 do 12 tygodni nie jest niezwykle skuteczna.

Poza tym Mastiha jako naturalny przeciwutleniacz, ma także bardzo dobry wpływ na zwalczanie wolnych rodników, które jak wiadomo mogą wywoływać powstawanie komórek nowotworowych. Wiele badań dowodzi, że Mastiha posiada potencjalne właściwości antynowotworowe. Zwłaszcza badania wykonane w 2009 roku wykazały, że może ona zwalczać nowotwory płuc, a także powstrzymywać wzrost guzów! Wykazano ponadto, że może mieć zastosowanie w zapobieganiu rakowi prostaty. Oprócz tego posiada właściwości przeciwzapalne, hepatoprotekcyjne, obniża poziom cholesterolu i insuliny. I w przeciwieństwie do farmakologicznych metod leczenia, nie ma żadnych skutków ubocznych.

IV. Dlaczego powinniśmy się leczyć?

Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł uświadomił Państwu jak groźna i niebezpieczna może być bakteria Helicobacter oraz w jaki sposób możemy sobie z nią poradzić. Warto zdawać sobie sprawę, że bakteria ta może przyczyniać się do do przewlekłych stanów zapalnych żołądka, które nie pozostają obojętne dla naszego zdrowia. Bardzo ważne jest szybkie podjęcie leczenia, a także zastosowanie kuracji, która ochroni nasz organizm przed tą bakterią. Wizyta u lekarza może zawczasu ochronić nas przed poważnymi konsekwencjami, a regularne badania oraz profilaktyka sprawią, że nasz układ pokarmowy nie będzie narażony na poważne konsekwencje. Pamiętajmy również, że możemy pomóc sobie nie tylko antybiotykami i lekami, warto skupić się także na medycynie naturalnej i dobrodziejstwie płynącym z darów natury. Produkty takie jak Mastiha z roku na rok zyskują na popularności, a ich prozdrowotny wpływ ma niejednokrotnie lepsze działanie niż jakikolwiek antybiotyk!