Sidebar Menu

Badania kliniczne

Chios mastiha czyli żywica z drzewa pistacji kleistej już od czasów Homera znana była jako skuteczne lekarstwo na niestrawność, bóle żołądka oraz wrzody. Znane są receptury z wykorzystaniem Mastiha z czasów antycznych i średniowiecza.

Jednak dopiero dzisiejsza nauka pozwala na zweryfikowanie wielu wspaniałych właściwości Mastiha. Pierwsze badania kliniczne obejmujące Mastyks zostały opublikowane w 1984 roku. Od tego czasu wielokrotnie potwierdzono jej działanie w jednostkach badawczych na całym świecie. Według nich Mastiha eliminuje Helicobacter Pylori, przyczynia się pozytywnie do zapobiegania i leczenia objawów choroby Leśniowskiego-Crohna i stanowi najbardziej naturalny sposób leczenia zaburzeń trawiennych. Zapewnia ulgę od zgagi pacjentom cierpiącym na refluks żołądkowo-przełykowy (GERD) oraz łagodzi objawy bólu w okolicy żołądka, ale także nadbrzuszu.

Mastiha badano również pod kontem jej działania antyoksydacyjnego, hepatoprotekcyjnego, przeciwzapalnego, przeciwnowotworowego, przeciwcukrzycowe.

Innym obszarem badań, którym objęto Mastiha są jej właściwości regenerujące i wybielające skórę oraz zastosowania w pielęgnacji jamy ustnej.

Najnowsze badania z udziałem dziennikarza The New York Times (link) obejmują zastosowanie Mastiha Chios w leczeniu zniszczonych nerwów gałki ocznej.

Poniżej przegląd najważniejszych badań klinicznych dotyczących Mastiha Chios:
Pdf – Działanie Mastiha w organizmie człowieka
Pdf – Działanie Mastiha na skórę oraz jamę ustną