Sidebar Menu

Blog

Prozdrowotne właściwości żywicy Mastiha doceniane były już setki lat temu. Ten aromatyczny wyciąg z drzewa mastyksowego spotykany jest wyłącznie w rejonie basenu Morza Śródziemnego.

Porastające tamtejsze słoneczne tereny drzewa, skrywają w swoich pniach i korzeniach prawdziwy skarb. Nie bez powodu Mastiha ceniona była przez Greków niemalże jak złoto! Wszystko za sprawą bardzo korzystnego wpływu tego środka na nasze zdrowie. Obecnie chroniona i uznawana za regionalne dziedzictwo Mastiha, porasta zwłaszcza grecką wyspę Chios. Naukowcy i lekarze od lat prowadzą badania na temat Mastiha, a wyniki tych badań wskazują na bardzo korzystne działanie w wielu aspektach zdrowia. Niniejszy artykuł ma na celu przybliżenie najważniejszych właściwości tego leczniczego surowca.

I. Leczenie problemów żołądkowo jelitowych.
O pozytywnym działaniu Mastiha na problemy żołądkowo jelitowe przeczytać możemy w wielu opracowaniach naukowych i sprawozdaniach z badań porównawczych. Naukowcy sprawdzali wpływ regularnego zażywania Mastiha u osób cierpiących na wrzody żołądka oraz dwunastnicy. Efekty tych badań wykazały znaczną redukcję objawów i stopniowe zmniejszanie wrzodów w obszarze zarówno żołądka jak i dwunastnicy! Dodatkowo nie wykryto żadnych skutków ubocznych stosowania tej naturalnej żywicy. Bardzo korzystny wpływ ze stosowania żywicy Mastiha wynika również z przeciwdziałaniu bakterii Helicobacter Pyroli. Mastiha hamuje rozwój tej bakterii w naszym układzie trawiennym, co przyczynia się do zatrzymania lub nawet całkowitego wyleczenia z wrzodów żołądka. Jeżeli chcemy wzmocnić nasz układ trawienny, który narażony jest na wiele czynników ryzyka koniecznie powinniśmy regularnie stosować Mastiha! Spożywanie smażonych potraw, palenie papierosów oraz picie alkoholu może osłabić nasz żołądek i narazić go na wiele groźnych chorób. Warto zatem sięgnąć po naturalne metody leczenia i zapobiegania jakim jest żywica Mastiha. Dzięki temu nie tylko ochronimy nasz wrażliwy układ trawienny, ale także poradzimy sobie z istniejącymi problemami żołądkowo jelitowymi.

II. Właściwości przeciwzapalne Mastiha.
Bardzo korzystny wpływ Mastiha wykazuje także w zwalczaniu stanów zapalnych pojawiających się w naszym organizmie. Badania prowadzone w 2005 roku udowodniły, że bioaktywne triterpeny zawarte w żywicy Mastiha mają bardzo dobre właściwości przeciwzapalne oraz antyoksydacyjne. Dzięki temu, korzystanie z tego składnika pomoże nam wspomóc nasz organizm w walce z zapaleniami układu pokarmowego. Szczególnie korzystny wpływ udowodniono w przypadku leczenia zapaleń żołądka, dwunastnicy oraz przełyku. Mastiha bardzo dobrze wpływa także na wszelkie infekcje górnych dróg oddechowych, wspierając prace oskrzeli, gardła, a nawet walcząc z próchnicą! Nic zatem dziwnego, że popularność tego środka z roku na rok jest coraz większa. W dobie prężnie działających koncernów farmaceutycznych, produkujących coraz to nowe suplementy, warto szukać naturalnych rozwiązań, które wspomogą nasz organizm i nie grożą skutkami ubocznymi. Przeciwzapalne oraz antyoksydacyjne działanie Mastiha niejednokrotnie przyczynia się do zmniejszenia lub nawet zahamowania poważnych chorób! Sięgnijmy zatem po ten naturalny środek jeżeli chcemy ochronić się przed ryzykiem chorób zapalnych.

III. Działanie przeciwmiażdżycowe.
Miażdżyca jest poważną chorobą, która ma podłoże zapalne. Powstające złogi kolagenu oraz wapnia w naczyniach krwionośnych są bardzo groźne do naszego zdrowia i mogą doprowadzić do całkowitego zamknięcia tętnicy lub ostrego niedokrwienia! Początkowo, zmiany miażdżycowe następują bezobjawowo i z biegiem lat nie dają o sobie znać. Dopiero po czasie, gdy są już na tyle zaawansowane okazują się być śmiertelne i bardzo groźne! Czynnikami, które podnoszą ryzyko powstawania stanów miażdżycowych są między innymi otyłość, palenie papierosów, zła dieta czy brak prawidłowej suplementacji. Na szczęście istnieją sposoby jak zminimalizować ryzyko wystąpienia tego rodzaju zmian w naszym układzie krwionośnym! Jednym z tych sposobów jest regularne zażywanie Mastiha. Badania wykazały, że ta naturalna żywica ma doskonałe właściwości wspomagające walkę z odkładającymi się w żyłach złogami. Przeciwzapalne działanie Mastiha wraz ze stosowaniem odpowiedniej, zróżnicowanej diety oraz aktywnością fizyczną, pomogą nam ochronić się przed ryzykiem zmian miażdżycowych w naszym ciele.

IV. Właściwości przeciwcukrzycowe.
Kolejnym, bardzo cenionym wpływem stosowania żywicy Mastiha jest wsparcie naszego organizmu w procesie metabolizowania glukozy. Dokładne badania wykazały, że Mastiha łagodzi hiperglikemię dzięki zawartych w niej kwasach oleanowych oraz związkach triterpenoidowych. Dzięki temu, w organizmach osób stosujących Mastiha łatwiej dochodzi do zmniejszenia stężenia glukozy we krwi, przez co zmniejsza się ryzyko cukrzycowe. Jest to bardzo istotne, aby poza standardowym leczeniem i zażywaniem leków na cukrzycę stosować także naturalne składniki, które pomogą nam zniwelować skutki choroby. Mastiha wykazuje bardzo dobre właściwości w tym zakresie, zatem osoby cierpiące na cukrzyce powinny sięgnąć po nią i stosować ją regularnie! Naukowcy wskazują, że już po 4 tygodniach odnotować można obniżenie poziomu glukozy we krwi, bez powstawania skutków ubocznych. Przeciwhiperglikemiczny wpływ Mastiha jest jednym z wielu korzystnych właściwości tego związku na nasz organizm. W pełni naturalne pochodzenie tej leczniczej żywicy może wspomóc nas w standardowej kuracji, a w niektórych przypadkach nawet zahamować postępowanie zmian związanych z metabolizowaniem cukrów.

V. Potwierdzone efekty hepatoprotekcyjne.
Powszechnie uważa się, że najlepsze hepatoprotekcyjne właściwości posiada roślina jaką jest ostropest plamisty. Roślina ta wykazuje bardzo dobre właściwości wspierające pracę naszej wątroby i poprawiającej gospodarkę kwasków żółciowych. Warto jednak abyśmy wiedzieli, że nie tylko ostroprest działa korzystnie na naszą wątrobę. Bardzo dobre właściwości ochronne dla naszej wątroby ma także Mastiha, której regularne stosowanie wpływa między innymi na stymulację sekrecji żółci oraz poprawę funkcjonowania komórek dróg żółciowych. Osoby ze zdiagnozowanymi problemami wątrobowymi powinny zatem rozważyć kurację za pomocą Mastiha! Naukowcy wskazują również, że zażywanie Mastiha obniża otłuszczenie wątroby, co poprawia jej funkcjonowanie i pozwala na lepszą pracę całego układu trawiennego. Regularne stosowanie żywicy Mastiha w leczeniu otłuszczenia wątroby i ochronie jej przed zmianami zapalnymi na pewno pomoże osobom cierpiącym na tego typu dolegliwości. Łączenie medycyny naturalnej ze standardową terapią medyczną może przynieść bardzo dobre efekty, a wraz ze zmianą nawyków żywieniowych oraz regularną aktywnością ruchową są receptą na prawidłowe leczenie!

VI. Pomoc przy nadciśnieniu.
Wspomniane powyżej przeciwzapalne oraz przeciwmiażdżycowe właściwości stosowania żywicy Mastiha na nasz organizm determinują także kolejny pozytywny wpływ tego środka jakim jest pomoc w walce z nadciśnieniem. Jak wskazują statystyki, na nadciśnienie choruje aż co trzeci dorosły Polak, a wartości te z roku na rok są coraz to gorsze! Ryzyko zachorowania na tą groźną chorobę rośnie wraz z wiekiem, a potęgują je nieodpowiedni tryb życia, otyłość, palenie papierosów, brak aktywności fizycznej oraz uwarunkowania genetyczne. Rozwój nadciśnienia tętniczego jest długotrwałym i złożonym procesem, a na jego rozwój wpływają nie tylko czynniki środowiskowe, lecz także genetyczne, na które nie mamy żadnego wpływu. Dlatego też zdecydowanie lepiej zapobiegać powstawaniu nadciśnienia i zminimalizować ryzyko jego powstania w przyszłości. Poza oczywistymi metodami w postaci regularnych badań, okresowych kontroli lekarskich oraz stosowania leków obniżających ciśnienie, warto sięgnąć również po naturalne środki zmniejszające ciśnienie tętnicze. Taki efekt daje Mastiha, której regularne stosowanie ma potwierdzony efekt w obniżeniu ciśnienia krwi i zmniejszenia ryzyka zachorowania na nadciśnienie. Warto pamiętać, że nadciśnienie może prowadzić do poważnych chorób takich jak nieprawidłowa praca nerek, obrzęki kończyn, czy nawet zawał serca! Sięgnijmy zatem po naturalne sposoby na walkę z tym popularnym schorzeniem i dajmy naszemu organizmowi broń w walce z nadciśnieniem. Co ważne, stosowanie Mastiha nie powoduje skutków ubocznych, zatem może być z powodzeniem stosowana przez dłuższy czas.

VII. Działanie przeciwnowotworowe i zwalczające drobnoustroje.
Wyjątkowe właściwości żywicy Mastiha wpływają także na zwalczanie drobnoustrojów, a także zmian nowotworowych. Dzięki dużej obecności antyoksydantów w składzie Mastiha regularne jej zażywanie wpływa na zmniejszenie powstawania wolnych rodników w naszym organizmie. Jak wskazują prowadzone od lat badania, to właśnie wolne rodniki przyczyniają się do powstawania i rozwoju komórek nowotworowych w naszym organizmie. Antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze możemy znaleźć w wielu produktach spożywczych, jednak szczególnie duża ich zawartość jest obecna w żywicy Mastiha. Potwierdzony jest między innymi wpływ Mastiha na zmniejszenie wzrostu komórek raka płuc oraz hamowanie wzrostu śródbłonka naczyniowego. Przeciwnowotworowe działanie Mastiha jest ciągle obiektem badań naukowców, którzy znajdują coraz to nowe właściwości tej natutralnej żywicy. Z pewnością profilaktyczne stosowanie tej prozdrowotnej substancji przyczyni się do obniżenia ryzyka rozwoju wolnych rodników w naszym ciele, a co za tym idzie do zahamowania rozwoju komórek nowotworowych.


Jak zatem widać lecznicze właściwości Mastiha są bezcenne i z pewnością żywica ta może pomóc nam w wielu schorzeniach i chorobach. Stosowanie naturalnych, w pełni organicznych związków daje naszemu organizmowi bardzo silną broń, dzięki której możemy poradzić sobie z niektórymi problemami zdrowotnymi. Pamiętajmy jednak, że poza stosowaniem naturalnej żywicy Mastiha, ważne są także regularne badania i właściwa diagnoza lekarska. Łączne stosowanie tych elementów na pewno przyniesie efekt!